Meci nebun între Manchester City şi Tottenham, într-o reeditare a sfertului de finală din Liga Campionilor. VIDEO | "Cetăţenii" au pierdut două puncte într-un meci în care au avut 31 de şuturi

17 aug 2019 2458 afişări Anglia

Manchester City a remizat cu Tottenham, sâmbătă, scor 2-2, în etapa a doua din Premier League, la capătul unui joc dominat cu autoritate de echipa antrenată de Pep Guardiola.

Raheem Sterling a deschis scorul pentru Manchester City în minutul 20, după o lovitură de cap de la marginea careului venită în urma unei centrări excelente a lui Kevin De Bruyne. Avantajul campioanei Angliei a ţinut doar trei minute, Erik Lamela restabilind egalitatea cu un şut din afara careului.

Sergio Aguero a dus-o din nou în avantaj pe Manchester City, în minutul 35, după o nouă pasă decisivă a lui Kevin De Bruyne.  Scorul final a fost stabilit de Lucas Moura, în minutul 56, după un corner.

Deşi a dominat pe toată durata partidei, Manchester City nu a reuşit să mai marcheze. Echipa lui Pep Guardiola a avut 31 de şuturi spre poartă, spre deosebire de doar trei ale celor de la Tottenham. De asemenea, campioana Angliei a fost superioară în ceea ce priveşte posesia (56% - 44%) şi cornerele (13-2).

Momentul culminant al jocului de la Manchester a avut loc în minutul 90+2, când City a înscris pentru 3-2 prin Jesus, dar golul a fost anulat după intervenţia VAR pentru un henţ comis de Laporte.

VIDEO cu golurile din Manchester City - Tottenham 2-2

Astfel, Manchester City şi Tottenham obţin un punct după un meci extrem de spectaculos. În următoarea rundă, City va juca pe terenul lui Bournemouth, în timp ce Spurs o va înfrunta, acasă, pe Newcastle.

• Manchester City: Ederson – Walker, Otamendi, Laporte, Zinchenko – Gundogan, Rodri (78’ D. Silva), De Bruyne – B. Silva (80’  Mahrez), Aguero (66’ Jesus), Sterling
  • Tottenham: Lloris – Walkers-Peters, Sanchez, Alderweireld, Rose – Sissoko, Winks (56’ Lucas), Ndombele – Lamela (85’ Lo Celso), Eriksen (90+1’ Skipp) - Kane