Victorie mare pentru Radu Albot: moldoveanul a produs surpriza primului tur la Masters-ul de la Cincinnati, învingându-l pe Marin Cilic

Luni, 21:52 3816 afişări Tenis

Moldoveanul Radu Albot a reuşit una dintre cele mai importante victorii ale carierei sale, luni, învingându-l în primul tur al Masters-ului de la Cincinnati pe croatul Marin Cilic, campion în 2016 la ultimul turneu important înainte de US Open, scor 6-4, 7-6(6), după o oră şi 54 minute de joc.

Radu Albot îşi continuă sezonul de vis în circuitul masculin. Cu un prim trofeu ATP câştigat tot pe tărâm american, în primăvara acestui an, la Delray Beach, Albot, aflat la cea mai bună clasare a carierei, pe locul 39 ATP, a salvat şase mingi de set în setul secund, producând surpriza în faţa favoritului 14 al întrecerii de la Cincinnati. În turul doi, Albot, aflat la prima prezenţă pe tabloul principal la Cincinnati, va înfrunta învingătorul partidei dintre Laslo Djere (Serbia, 37 ATP) şi Diego Schwartzman (Argentina, 24 ATP).

Fost număr trei mondial, Cilic este în criză de formă, nemaireuşind să acceadă în sferturile unui turneu de la Masters-ul de la Madrid, de la jumătatea lunii mai. De atunci, el nu a mai reuşit decât două victorii în faţa unor sportivi din Top 40 ATP.